Jak jste možná zahlédli na Facebooku, minulý měsíc jsme se stěhovali. Ano, bylo to náročné. A ano, již po prvních hodinách balení jsem přišla na kloub klasickému rčení “je lepší vyhořet, než se stěhovat” :D
Vzhledem k tomu, že se na blogu věnuju i své oblíbené DIY kategorii a navíc jsme se pustili do budování úspornější domácnosti v rámci projektu Šetrnější domov, rozhodla jsem se, že se s Vámi podělím o krátký report ze zařizování nového bytu.
Oba už jsme se v životě stěhovali víckrát, než je zdrávo (partner mírně vede) a ani jeden z nás si je neumí představit bez hromady bytelných stěhovacích krabic. Nejspíš vás teď napadne “A co asi pak budu dělat s deseti, dvaceti krabicema?”
No, možností je víc. Buď je můžete věnovat zvířectvu – viz. předchozí fotka – určitě je budou bavit. Vy se pak budete bavit o něco méně, až budete po celém zbytě zametat malé kousíčky kartonu. Samozřejmě je můžete zase rozložit, uskladnit a využít při jiné příležitosti. A nebo – a to je ten nejlepší nápad – z nich můžete vytvořit tyhle super rámečky. Odkaz najdete zde.
Když se začneme bavit o úspornější domácnosti, základ je celkem jasný – dobré izolační vlastnosti fasády a oken jsou na prvním místě (alespoň z hlediska vaší peněženky) a zároveň jsou i důvodem, proč jsme nové bydlení vybírali celkem dlouho. Významných úspor ale můžete dosáhnout i při samotném zařizování domácnosti, a to docela banálním způsobem.
Řeč je o úsporných žárovkách. A hned na začátku si řekněme, že ani jeden z nás není příznivcem první generace “úsporek”, které se po stisknutí vypínače rozsvěcely přibližně týden, aby pak zalily místnost nepříjemným studeným světlem, ze kterého vás do dvou minut rozbolely oči. O to příjemněji nás překvapily moderní úsporná LED svítidla a LED žárovky – až na trochu vyšší pořizovací náklady netrpí ani jedním z neduhů, o kterých jsme se zmiňovali. A na spotřebe elektrické energie je jejich nasazení skutečně znát.
Nechceme vás nudit technickými údaji a hromadou čísel, takže naprosto stručně a “lidsky”: Bydlíme v o polovinu větším bytě, když chceme, máme tu světlo jako v ateliérech na Kavčí hoře a spotřeba elektřiny je přitom oproti dřívějšku zanedbatelná. Sympatickým bonusem je skutečnost, že i ekologická stopa LED žárovek je výrazně nižší oproti klasickým.
A nakonec jsem si samozřejmě nemohla odpustit alespoň jednu fotku s rostlinstvem. Kdo mě zná, ví, že rytí v hlíně je moje velmi, velmi oblíbená činnost. Balkónu se ještě budu věnovat v příštím článku, protože ačkoliv je to omezený prostor, při dobrém rozvržení si z něj můžete lehce udělat špajz, relax zónu a na ty truhlíky se spoustou bylinek se taky najde místo. Tak příště :)
Když si odmyslím svůj zhmožděný fialový prst, všechno jsme ve zdraví přežili a dokonce jsme při stěhovaní nic nerozbili.. v to jsem nedoufala ani v nejdivočejších snech. Takže konec dobrý, všechno dobré :)