Znám spoustu lidí, kteří při slově “paštika” nasadí výraz vyjadřující odpor. Nedivím se jim. Kuřecí separát, pařátky, peříčka… jó, to je mňamka. Ovšem kdo nezkusí tu domácí, jako kdyby paštiku nikdy neochutnal. Při výrobě domácí paštiky je asi nejdůležitější správně odhadnout stav propečení jater, protože od toho se odvíjí nejen konečné zabarvení paštiky, ale i textura. Když se játra propečou do bezvědomí, tak paštika hodně zešedne a ztratí jemnou texturu – jakoby zkrupičkovatí. Takže bacha na to. Jinak je domácí paštika hotová raz dva.
Ingredience
(5-6 porcí)
- 450g kuřecích jater
- 250g másla
- 1 menší cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 malý panák brandy
- pár lístků šalvěje a rozmarýnu
Ze všeho nejdřív si dáme na mírný stupeň rozehřát máslo, nemícháme s ním a jakmile se rozpustí, tak sebereme zhruba 100ml toho průsvitného, jasně žlutého másla do hrníčku a to pak použijeme na zalití paštiky.
Cibuli si nakrájíme najemno a česnek na plátky. Cibuli s česnekem osmahneme na olivovém oleji opět na mírném plameni tak, aby změkla, ale nezhnědla. Trvá to cca 8-10minut. Jakmile máme hotovo, tak jí dáme bokem.
Játra očistíme a dáme na rozpálenou pánev. Přidáme posekané bylinky. Restujeme dokud se nezatáhnou. Játra musí být na průřezu světle růžová. Jakmile máme, přilijeme brandy a ještě chviličku restujeme.
Do mísy, ve které budeme paštiku mixovat si přeneseme játra a osmaženou cibuli s česnekem. Přilijeme máslo, co nám zbylo a osolíme a opepříme. Teď už zbývá jen pořádně promixovat, aby měla paštika jemnou a nehrudkovitou texturu. Paštiku pak napěchujeme do připravené nádoby (stačí i miska), uhladíme horní vrstvu, na kterou dáme ještě pár bylinek a zalijeme připraveným máslem. Necháme do druhého dne odpočívat.
[…] Paštika s bylinkami […]