Cibulový bochníček vznikl tím, že jsem se v poslední době hodně dala na pečení různých chlebů a baget. Musím se přiznat, že ani po roce experimentování se mi nijak extra nedaří kváskové chleby, a tak jsem hledala další varianty, kde se vyřádit. Chleba s old dough (anglicky)/pâté fermentée (francouzsky)/ bigou (italsky) nebo jednoduše řečeno – stařeným těstem jsem si oblíbila úplně nejvíc. Obecně chleby zaberou docela dost času, ale ačkoliv je třeba začít s přípravou den předem, tak to není žádná tragédie a práce je to zhruba na 10 minut. Tak se nenechte odradit, ta chuť za to proste stojí :)
INGREDIENCE
Old dough
(neboli pâté fermentée – podobně jako u toskánského chleba to je těsto, které je třeba zadělat den předem a právě díky němu není potřeba používat moc droždí)
- 200g pšeničné chlebové mouky
- 140g vlažné vody
- špetka soli
- droždí (1-2g)
Těsto
- 300g pšeničné chlebové mouky
- 150g hladké mouky
- 300g vody
- 1 lžička soli
- 3g droždí
- 1 cibule
Těsto “old dough” musíme zadělat den předem, aby se pěkně proleželo a nabobtnalo. Všechny ingredience smícháme a vytvoříme hladké, lehce lepivé těsto, které přeneseme do misky a zakryjeme fólií. Těsto nechte hodinu odpočívat při pokojové teplotě, pak ho šoupněte do lednice a zužitkujte za 24-72 hodin.
Druhý den vyndáme necelou hodinu před zaděláváním chleba těsto z lednice, aby dostalo pokojovou teplotu. Mezitím si osmahneme na pánvi cibuli a necháme zchladit. Old dough si nakrájíme na kousky, aby se lépe promísilo s novým těstem. Do mísy odvážíme všechny ingredience na těsto, přidáme pokrájené old dough a orestovanou cibuli a vypracujeme těsto. Těsto se bude docela lepit, ale stačí si lehce naolejovat ruce a zhruba 5 minut ho hníst. Vypracované těsto dáme do olejem vymazané mísy a necháme hodinu odpočívat. Po cca 45 minutách ho popřekládáme a dáme odpočívat na dalších 45 minut (obvykle stačí dodržovat i 30 minut). Opět vyndáme, popřekládáme a tentokrát už ho můžeme překulit do ošatky nebo jakékoliv nádoby na chleba (pokud nemáte, nechte dál odpočívat v misce). Necháme odpočívat posledních 30 minut a mezitím nažhavíme troubu na 250 stupňů. Než chleba překulíme na plech, tak plech v troubě nahřejeme – pokud ho překulíme na studený plech, dost pravděpodobně odspodu popraská. Překulte ho fakt opatrně, jak můžete na některých fotkách vidět, tak se mi to ne vždy povedlo a měl pak prasklinu. Než strčíme chleba do trouby, dáme do nejspodnějšího patra plech, nalijeme do něj asi deci vody, vložíme plech s chlebem a zavřeme troubu. Pečeme 10-15 minut, pak troubu otevřeme, aby se vyvětrala pára, ztlumíme na 220 stupňů a pečeme ještě zhruba 20-25 minut.
Cibulový bochníček je výborný i jen tak, samotný. Obvykle stejně zmizí, než stačí úplně vychladnout :)