Málokdo ví, že ačkoliv je hot dog považován za americkou specialitu, tak je původem z Německa. O tom, jak hot dogy vznikly se přesně neví, nicméně je jisté, že na myšlenku strčit párek do housky a zalít kečupem přišli v Americe právě němečtí přistěhovalci. Jedna z variant říká, že dávat párky do rohlíku napadlo bavorského řezníka Antona Feuchtwangera v roce 1904, když prodával teplé párky, o které si lidé páli prsty a tak se dohodl se svým švagrem pekařem, že mu vyrobí housky, do kterých párky přesně padnou. Další varintou (a méně pravděpodobnou) je ta, že Adolfu Geringovi, prodavači občerstvení opět německého původu došlo na stadionu občerstvení a tak skočil v pekaři pro housky a do řezniství pro párky a obojí pak ohříval na přenosných kamínkách a dál prodával. My si dneska každopádně ukážeme jednu moderní verzi výborných hot dogů, při jejichž výrobě jsem se inspirovala receptem na Menu domů.
Na pečivo 6ks
- 200 g hladké mouky
- 50 g sušené bramborové kaše
- 40 g rozpuštěného másla
- 100 ml vody
- 20 g droždí
- 1 vejce
- trochu mléka
- sůl
Na náplň
- 6 tenkých grilovacích klobás (já kupuju u pultu s uzeninami v Tescu)
- 1 sáček majonézy (preferuji značku Agricol)
- 2 střední cibule
- 2 lžíce hořčice
Z droždí, mléka a lžičky cukru si uděláme kvásek a necháme jej na teplém místě vzejít. K sušené bramborové kaši přidáme mouku, máslo a sůl. Kvásek smícháme s rozšlehaným vejcem a vodou a přilijeme ke zbytku surovin. Vypracujeme kompaktní těsto a necháme hodinu kynout.
Mezitím osmahneme klobásky a necháme zkaramelizovat cibulku. Tu restujeme na másle s kapkou oleje do zlatava, osolíme, přidáme lžíci cukru (krystal nebo krupice) a smažíme do zhnědnutí.
Vykynuté těsto rozdělíme na 6 dílů a uválíme válečky, které naklademe do olejem vymazané formy. Potřeme vejcem a pečeme do zlatova asi 15 minut na 200 stupňů.
Majonézu smícháme s hořčicí, dle chutí opepříme, dosolíme a promícháme. Vychladlé pečivo nařízneme, naplníme majonézou, klobáskou a zasypeme cibulkou.