Máme tu pro vás první slibovaný článek v rámci projektu Zero Waste Family, na kterém spolupracujeme s Ikeou. Jak už název nápovídá, budeme se v něm věnovat promyšlenému vaření. Jinak řečeno, na modelovém nákupu si ukážeme, jak nakoupené suroviny využít co nejefektivněji, s absolutním minimem odpadu.
Promyšlené vaření celkem pochopitelně začíná promyšleným nakupováním. Než vezmete útokem nejbližší market či tržiště, odpovězte si na tři jednoduché otázky: Co chci (z toho, co nakoupím) uvařit? Pro kolik lidí? Na jak dlouho? Platí zde jednoduchá úměra: čím více pozornosti věnujete této “přípravné fázi”, tím snadnější bude zbytek. Příjemným bonusem je fakt, že díky téhle přípravě nebudete zmateně kroužit krámem jako hadr na holi. Na náš modelový nákup se můžete kouknout na obrázku a ve zbytku článku se už budeme věnovat tomu, jak jsme s ním naložili…
Nákup na fotce byl pro dvě osoby na tři dny. Pokud chcete jíst co nejvíc čerstvých potravin a minimalně zamražovat, neměli byste nakupovat na víc, než 3-4 dny dopředu. Nákup jsem si poskládala tak, abych z něho uvařila 3 hlavní jídla, něco sladkého (to bude v příštím článku) a zároveň vám mohla přiblížit metodu root-to-leaf (aneb zpracování celé “rostliny” – od kořínku po lístek).
Pečená zelenina se sušenými bylinkami
Steak s mrkvovo-bramborovým pyré a ředkvičkovým pestem
Pro tento případ jsem si vybrala ředkvičky. Obvykle totiž všichni odřízneme kuličky a nať letí do koše. A to je škoda! Z ředkvičkové natě uděláte luxusní pesto, které se hodí prakticky na cokoliv od krajíce s máslem až ke steaku. A abyste pořád nejedli syrové ředkvičky, mám pro vás výborny recept na nakládané ředkvičky zde.
PESTO Z ŘEDKVIČKOVÉ NATĚ
- 2 svazky ředkviček
- 2 lžíce olivového oleje
- jeden rozdrcený stroužek česneku
- sůl
Nať nasekejte co nejvíc nadrobno, přidejte ostatní suroviny a promíchejte. Pesto skladujte v lednici.
Tip na konec: dělejte si do práce svačiny/obědy. Obvykle se totiž najíte 100x lépe, než v místní jídelně a navíc je to super způsob, jak využít zbytky z lednice ;)